ZMAJSKE SEKCIJE

Zmajska matica u Zagrebu

Zmajska matica skupni je naziv za sve članove Družbe koji imaju prebivalište na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije.

Zmajska matica nije ustrojstvena jedinica Družbe nego se sastoji od zmajskih sekcija koje imaju isti ustrojstveni položaj u Družbi kao i zmajski stolovi.

Unutarnji rad Družbe u zmajskoj matici odvija se u sedam zmajskih sekcija.

Zmajske sekcije u Meštarskome zboru zastupa Meštar zmajskih sekcija.

Redoviti članovi i članovi prinosnici prigodom zazmajenja po svojoj volji određuju boju jedne zmajske sekcije, koja simbolizira predmet njihova interesa i djelovanja. Oni članovi koji imaju prebivalište na području zmajske matice djeluju u svojoj odabranoj zmajskoj sekciji, a oni članovi koji imaju prebivalište na području zmajskoga stola djeluju u području rada svoje odabrane zmajske sekcije, ali teritorijalno na području svoga zmajskoga stola.

Zmajska sekcija nema ograničenja na najveći mogući broj članova, no Zmajska matica ukupno može imati najviše 101 redovitog člana i najviše članova prinosnika koliko ima redovitih članova. Zmajska sekcija može imati i članove u miru, čiji broj nije ograničen.

Svaka sekcija simbolički je predstavljena jednom od sedam svijeća u svečanom obredu zazmajenja, a svaka je simbolično svoje odgovarajuće boje.

Povijesna sekcijaPovijesna sekcija

ljubičasta boja


Povijesna sekcija posvećuje punu pozornost boljem poznavanju i njegovanju povijesti hrvatskoga naroda, posebice stoljetnoj borbi za očuvanje hrvatske državnosti i projektima o jačanju razvoja svih područja države. Svoju djelatnost razvija ne samo na državnom prostoru Republike Hrvatske, nego vodi brigu i o dragocjenoj povijesno-kulturnoj baštini Hrvata u Bosni i Hercegovini te hrvatske narodne manjine i iseljeništva u susjednim zemljama i prekomorju.

Umjetnička sekcijaUmjetnička sekcija

plava boja


Umjetnička sekcija njeguje i promiče hrvatsku književnost, glazbu i kazališnu umjetnost te tradicionalne umjetničke discipline – slikarstvo, kiparstvo, graditeljstvo i primijenjenu umjetnost, a osobitu pozornost posvećuje isticanju dostignuća u tim područjima, kojima su Hrvati dali svoj doprinos europskoj i općoj kulturi.

Prosvjetna sekcijaProsvjetna sekcija

bijela boja


Prosvjetna sekcija promiče naobrazbu i opću kulturu hrvatskoga naroda, njeguje svijest o općem prosvjećivanju hrvatskog naroda te djeluje u području hrvatskoga školstva i programa obrazovnih institucija.

Prirodoslovna sekcijaPrirodoslovna sekcija

zelena boja


Prirodoslovna sekcija prati i proučava sva područja prirodnih znanosti, njeguje svijest o potrebi zaštite okoliša, čuvanja i promicanja hrvatske prirodne baštine te proučava i gospodarska pitanja koja su povezana s hrvatskim prirodnim i gospodarskim resursima, njihovim razvojem i zaštitom.

Pravna sekcijaPravna
sekcija

žuta boja


Pravna sekcija njeguje hrvatsku pravnu povijest i promiče narodna pravna shvaćanja i običaje, posebice državotvorne zasade kao temelj opstojnosti hrvatskoga naroda te na zahtjev Meštarskoga zbora pruža savjetodavne usluge Družbi i daje pravne savjete članovima Družbe.

Sekcija gospodarstvaGospodarska sekcija

crna boja


Gospodarska sekcija prati i proučava gospodarska pitanja koja su tijesno povezana s kulturnim nastojanjima hrvatskoga naroda i utječu na sve grane razvoja te promiče socijalne i razvojne interese društvene zajednice i pronalazi sredstva za financiranje družbinih akcija i projekata.

Sekcija kulturne baštineSekcija kulturne baštine

crvena boja


Sekcija kulturne baštine njeguje i promiče hrvatsku kulturnu baštinu u domovini i inozemstvu, brine da se svjedočanstva naše povijesti i kulture sačuvaju od otuđivanja, propadanja i uništavanja te surađuje sa stručnim ustanovama u obnovi i revitalizaciji spomeničkoga naslijeđa.